מאמרים

נהיגה ללא ביטוח רכב בתוקף

אביתר גולני, מפתחות וכוס אלכהל, רכוש

לפי החוק, כל נהג מחויב להחזיק בביטוח רכב חובה המגן עליו במקרה של תאונת דרכים. נהיגה היא פעולה המחייבת את הנהגים להתרכז כדי למנוע תאונות דרכים. אבל במקרה של תאונת דרכים, כדאי שלנהגים יהיה ביטוח רכב בתוקף מה שיכול לסייע להם במקרה בו נגרם נזק לאנשים ולרכוש.

קרא עוד

מחיקת רישום פלילי

ביטול רישום פלילי הוא הליך שמתבצע בשגרת יומם של עורכי דין פלילים מובילים בתחום. רבים שבעברם בוצע רישום פלילי, טועים לחשוב כי לא ניתן למחוק אותו עד קץ הימים, אך לא כך הדבר. באופן נקודתי תחום מחיקת רישום פלילי הוא תחום בוער וחם בקרב כל עורכי הדין הפלילים ובטח שבטח …

קרא עוד

שלילת רישיון נהיגה

פסילת רישיון נהיגה נחשבת לאחד מהסיוטים הגדולים של נהגים שעולים לכביש: רגע אחד בו הם לא שמו לב למתרחש על הכביש, הוביל אותם לבצע עבירת תנועה למשל, נהיגה במהירות מופרזת. המערכת המשפטית רואה בחומרה עבירה שתוצאתה היא פסילת רשיון נהיגה. אם ביצעתם עבירה כמו נהיגה במהירות מופרזת או סיכנתם הולך …

קרא עוד

דיבור בטלפון בזמן נהיגה

אביתר גולני, מפתחות וכוס אלכהל, רכוש

כידוע, נהיגה היא פעולה הדורשת מהנהגים ריכוז רב, ולכן דיבור בטלפון בזמן נהיגה יכול להסיח את תשומת ליבם של נהגים. בעת שהנהגים משוחחים בטלפון הם עושים שימוש בדמיון, ולכן היכולת להבחין בפרטים נפגעת. על פי החלטת המערכת המשפטית, אדם חייב לנהוג כאשר שתי ידיו על ההגה ואינו רשאי להשתמש בטלפון …

קרא עוד

עבירות אונס

על פי הגדרת חוק העונשין אונס הינו  החדרת איבר גוף או חפץ על ידי אדם לאיבר מינה של אישה. המבצע עבירות אונס בהתאם לסעיף 345(א) דינו יהיה מאסר של עד שש עשרה שנים.

קרא עוד

תאונת פגע וברח

אביתר גולני, מפתחות וכוס אלכהל, רכוש

תאונת פגע וברח היא תאונה בה אחד מהמרכבים המעורבים בורח מזירת האירוע כמה דקות לאחר הפגיעה, וזאת מבלי להישאר בשטח ולהגיש עזרה לנהג הפצוע או להשאיר את פרטיו.

קרא עוד

עבירות מהירות / תנועה

נהיגה במהירות מופרזת נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר, ולאחת העבירות בה מתבצעת אכיפה מוגברת. רבים משוכנעים כי עבירות תנועה של נהיגה במהירות מופרזת הן עבירות לא משמעותיות, כאלה שניתן לטפל בהן ללא נוכחות של עורך דין לענייני תעבורה.

קרא עוד

שימוש ברכב ללא רשות בעליו

אביתר גולני, מפתחות וכוס אלכהל, רכוש

שימוש ברכב ללא רשות בעליו נחשבת לאחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר ולמרות זאת אנשים נוטים להקל בה ראש. אנשים נוטים להשתמש ברכב ללא רשות מבעליו לעיתים קרובות כאשר הם לא מבינים את ההשלכות של המעשה. אדם שנוהג ברכב ללא רשות מבעליו, לא משנה אם מדובר במצב בו ברכב נלקח לכמה …

קרא עוד

גרם תאונת דרכים

על פי סעיף 62 לפקודת התעבורה, עבירות של נהיגה בקלות ראש עניינן בנהג אשר מבצע עבירה מתמשכת שיש בה לגרום נזק לעצמו או לסביבה. הנהג מזלזל בסביבה, תוך התעלמות מחוקי התנועה.

קרא עוד

אי ציות לתמרור עצור

אביתר גולני, מפתחות וכוס אלכהל, רכוש

נהגים רבים משלמים קנסות רבים בגין אי ציות לתמרור עצור או אי עצירה בתמרור עצור. כידוע, כאשר נתקלים בתמרור עצור,יש לעצור את הרכב.למרות זאת, נהגים רבים לא עוצרים את הרכב בהיתקלות עם תמרור עצור וממשיכים לנסוע כרגיל.

קרא עוד

אי ציות לרמזור אדום

ערכת הרמזורים היא אחד הכלים היעילים ביותר לוויסות התנועה בכבישים. אי ציות לרמזור אדום היא אחת העבירות הפליליות החמורות ביותר. בכל שנה נהגים רבים לא מצייתים לחוקי התנועה ועוברים ברמזור אדום. פעולה זו, מסכנת את הולכי הרגל ומעמידה אותם בפני פגיעה אפשרית. לכאורה, אין קושי להוכיח את האשמה של הנהג …

קרא עוד

תקיפת שוטרים

בעקבות מקרים רבים של תקיפת שוטרים, בתי המשפט החלו להחמיר עם הנאשמים בגין תקיפת שוטרים. תקיפת שוטרים נחשבת לעבירה חמורה, שכן שוטרים הם אנשי מקצוע, כשתפקידם הוא לשמור על הסדר הציבורי.

קרא עוד

קטינים במשפט הפלילי

ילד מעל גיל 12 שביצע עבירות פליליות יכול לעמוד לדין בגין עבירות פליליות. אולם כאשר ילד מתחת לגיל 12 הוא נחשב כקטין, ולכן לא ניתן להעמידו לדין פלילי. במערכת המשפטית נוצר חשש מפגיעה בזכויות של קטינים, כדי להבטיח את ביטחונם נחקק חוק הנוער שמטרתו להגדיר את הטיפול בקטינים במשטרה.

קרא עוד

עבירות שוחד

עבירות שוחד הינן קבלת כסף או טובת הנאה על ידי עובד ציבור כדי שיפעיל את סמכותו לטובת נותן השוחד. הטיית משחקי ספורט או תחרויות נחשבות כעבירות שוחד והעונש על פי החוק הוא עד שלוש שנות מאסר. על פי החוק גם השוחד ונותן השוחד נחשבים לכאלה גם אם לא עשו זאת …

קרא עוד

עבירות שוד

סעיף 402 לחוק העונשין מגדיר "שוד" כגניבה המלווה במעשה אלימות או איום באלימות כלפי קורבן או נכס. על מנת שיוכח קשר בין האלימות לגניבה האלימות לא חייבת להתרחש לפני הגניבה, אלא לאחר המעשה. תלישת שרשרת מעל הצוואר נחשבת עבירות שוד, היות ומדובר במעשה במסגרתו נעשה שימוש בכוח הן על השרשרת …

קרא עוד

עבירות רצח

עבירות רצח הינן התנהגות מכוונות של אדם הגורמת למותו של אדם. עבירות רצח מבחינת חוק העונשין נחשבות לעבירות החמורות ביותר ודינם הוא מאסר עולם, קרי מאסר לתקופה בלתי קצובה. נשיא המדינה רשאי לקצוב את עונשו של הנאשם בעבירות רצח לתקופה של 25 שנה או 40 שנה.

קרא עוד

עבירות רכוש

עבירות רכוש נחשבות בישראל למכת מדינה. מדי שעה מדווחים באמצעי התקשורת על גניבת מכוניות, בתים נפרצים כדבר שבשגרה. עבירות רכוש מתחלקות לכמה סוגים, ככל שהעבירות חמורות יותר כך עולה רף הענישה.

קרא עוד

עבירות סחר בבני אדם

עבירות סחר בבני אדם הן עבירות של קניה או מכירה באדם לשם תמורה. עבירות סחר בבני אדם היא אחת התופעות החמורות ביותר וכוללת מספר תחומים כגון הבאת אדם לידי עבודת כפייה, הבאת אדם לידי מעשה זנות ועוד.

קרא עוד

עבירת נשק

עבירות נשק הן עבירות המסכנות את שלום הציבור ובטחונו. עבירות נשק עשויות לגרום לפגיעה באזרחים חפים מפשע. נשק שמוחזק שלא כדין וללא פיקוח של רשויות המדינה, עלול לגרום לתוצאות קשות.

קרא עוד

עורך דין לעבירות מין

עבירות מין הן עבירות המבוצעות בניגוד לרצונו של הקורבן. עבירות מין אינן חייבות לכלול מגע מיני בלבד, אלא גם אמירות בעלות הקשר מיני. עבירות מין מתחלקות לכמה סוגים: 1. תקיפה פיזית 2. אמירות בעלות הקשר מיני.

קרא עוד

עבירות מחשב

עבירות מחשב הן המכה של המאה ה21. עבירות מחשב יכולות להתבצע בדרכים שונות המאפשרות גישה לאינטרנט. האינטרנט הוא מקום אנונימי דבר המאפשר לעבריינים חופש פעולה גדול יותר מעבירות אחרות ולבצע פשעים בעלי היקף רחב.

קרא עוד

עבירות זנות

עבירות זנות הן אחת מהעבירות אותן מנסה מערכת המשפט למגר ולצמצם. בניגוד לדעת רבים, המשוכנעים כי אישה העוסקת בזנות אינה עוברת על החוק חוק העונשין קובע כי זנות הוא כל מעשה מיני אשר ניתן תמורת כסף. מערכת בתי המשפט רואה בחומרה אנשים שמשדלים נשים לעסוק בזנות.

קרא עוד

עבירות זיוף

עבירות זיוף הן עבירות הנחשבות לעבירות חמורות בתחומים רבים כגון: זיוף מסמכים, שימוש במסמך מזויף ועוד. בשנים האחרונות בעקבות השימוש הנרחב בטכנולוגיה, האינטרנט משמש ככלי עיקרי לביצוע עבירות זיוף.

קרא עוד

עבירות הימורים

עבירות הימורים הינם כל הסדר במסגרתו ניתן לזכות בסכומי כסף והזכייה תלויה בניחושו של דבר. עבירות הימורים כוללות גם הגרלות ומשחקים אסורים. הימורים נחשבים לתחביב אצל אנשים רבים ומעטים יודעים שהמערכת המשפטית רואה בחומרה את נושא עבירות ההימורים.

קרא עוד

עבירות הונאה

עבירות הונאה הן עבירות שנחשבות לעבירות פליליות חמורות ביותר. בגלל התפשטות התופעה הקימה המשטרה את היחידה הארצית לחקירות הונאה.

קרא עוד

עבירות ביטחון

עבירות ביטחון הן עבירות המהוות פגיעה בביטחון המדינה ונחשבות לעבירות פליליות חמורות ביותר. עבירות ביטחון נחשבות לנושא רגיש בקרב הציבור. הסתבכות בעבירות ביטחון מסכנות את המדינה וכן עשויות להסתיים בתקופת מאסר ממושכת.

קרא עוד

עבירות ביזה

ביזה, היא נטילת רכוש שבעליו לא נמצאים במקום או חסרי יכולת להתנגד. פעולת ביזה נפוצה בעיקר בזמנים של מלחמה. עבירות ביזה הן עבירות המצויות בתחום השיפוט הצבאי ונחשבות לאחת העבירות החמורות ביותר בצבא.

קרא עוד

עבירות אלימות

כיום, עבירות אלימות הפכו למכה ה-11 אלימות במשפחה למשל, נחשבת לעבירה חמורה ביותר. קרבה לאדם החשוד בביצוע עבירות אלימות, עשויה להיות סיטואציה לא נעימה כלל. רבים מגלים קושי להבין שאחד מבני המשפחה היה שותף למעשה אלימות.

קרא עוד

עבירות איסור הלבנת הון

הלבנת הון היא פעולה שמטרתה לקחת רכוש מידי אחר, כך שבסופו של דבר לא יהיה להצביע על מקור הרכוש וזהות של בעלי השליטה. עבירות איסור הלבנת הון הן עבירות המוערכות בסכומי כסף גדולים בתחומים שונים כגון: הימורים, זנות וסמים ומקנים מעמד שלשליטה לעבריינים.

קרא עוד

עבירות איומים

עבירות איומים הן עבירות בהן מתבצע פגיעה או איום על חיי אדם בכוונה לגרום לאותו אדם לפחד. עבירות איומים אינן מתרחשות אך ורק פנים מול פנים ויכולות להתבצע בכל דרך של יצירת תקשורת, ולעיתים גם על ידי גורם שלישי, שמתווך בין הצדדים.

קרא עוד

הפרת זכויות אדם

זכויות אדם הן זכויות הניתנות לכל אדם ללא קשר לדת גזע ומין. קיימים הבדלים בין זכויות אדם לזכויות אזרח. זכויות אזרח הן זכויות שמוקנות אך ורק לאזרחים. הפרת זכויות אדם היא עבירה חמורה במסגרתה נלקחות זכויות מידי אדם.

קרא עוד

החזקת סכין או אגרופן

סכין הוא חפץ שמסוגל לחתוך או לדקור, ואילו אגרופן הוא מכשיר המורכב על אצבעות היד כדי להכות. החזקת סכין או אגרופן, היא עבירה חמורה. בתי המשפט רואים בחומרה אדם המואשם עם החזקת סכין או החזקת אגרופן שלא כחוק.

קרא עוד

גניבה בידי עובד

גניבה בידי עובד הינה עבירה חמורה ביותר. המערכת המשפטית מתייחסת בחומרה לעבירות של גניבה בידי עובד. בעבירת גניבה בידי עובד קיים אלמנט של מעילה באמון בין שני הצדדים. נוצר מצב בו המעביד מתקשה להתגונן מפני אויבים במקום העבודה, ולכן המערכת המשפטית מייחסת לעבירה זו חומרה רבה ומפעילה מדיניות ענישה מחמירה …

קרא עוד

עבירות סמים

כאשר אנו מדברים על עבירות סמים בדין הפלילי, אנו מדברים על עבירות על פקודת הסמים המסוכנים.

קרא עוד

טבלת ניקוד

אביתר גולני, מפתחות וכוס אלכהל, רכוש

טבלת הניקוד מחולקת ל 2 נקודות, 4 נקודות, 6 נקודות, 8 נקודות ו10 נקודות. קבלו את הרשימה המלאה.

קרא עוד

שיטת הניקוד החדשה

בתקופה האחרונה נתקל הציבור בגזירת השלילה עקב צבירת נקודות. רוב הציבור אינו מצליח להבין כיצד עובדת השיטה החדשה, על כן הסבר קצר על שיטת הניקוד החדשה המונהגת על עבירות תעבורה.

קרא עוד

האם פוליסת הביטוח מכסה גם נהיגה בשכרות?

אביתר גולני, מפתחות וכוס אלכהל, רכוש

סוגיית נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא אחת הסוגיות הקשות הגורמות לנזקים רבים ברכוש ובנפש. המחוקק ורשויות האכיפה פועלות במרץ למיגור התופעה אך בנפרד מסוגיית ההחזר הביטוחי הניתן במקרים אלו. חברות הביטוח אינן ממהרות להחזיר כספי ביטוח במקרים בהם נזק נגרם עקב נהיגה תחת השפעת אלכוהול, וגם במקרים בהם הן מפצות …

קרא עוד

חקירת קטינים, מה מותר ומה אסור?

מהרגע שבו ילד מגיע לגיל 12 הוא מוגדר על פי חוק כ "בר עונשין" ומשמעות הדבר היא שעליו לתת את הדין בפני רשויות החוק במידה ועבר עליו. מגיל 12 ועד גיל 18 הילד נחשב לקטין, ולכן כל התהליך של חקירה, הגשת כתב אישום ומאסר במידת הצורך שונה מבחינתו ביחס לתהליכים …

קרא עוד

עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן הן עבירות פליליות הקשורות בנטילת כספים בצורה ישירה או עקיפה מהארגון בו עובד העבריין. עבירות צווארון לבן בניגוד לעבירות אחרות, אינן נעשות תוך שימוש באלימות.

קרא עוד

מעצרים

מהו מעצר? כליאה של אדם טרם משפט, להבדיל ממאסר אשר בא כעונש לאחר הרשעה. מעצר צריך שיהיה מכוח חוק המסמיך לעצור אדם בגינו.

קרא עוד

חוות דעת משפטית

הצורך בחוות דעת משפטית מגיע בדרך כלל במקרים בהם המשפט עוסק בסוגיות מקצועיות בעיקרן – כאלו שהיושבים בדיון לא יכולים להכריע בהן בעצמם. חוות דעת משפטית היא מעין עדות או ראיה, אשר מסופקות על ידי איש מקצוע שנחשב מומחה בתחומו, כזה שיכול להציג בפני הנוכחים, ובעיקר בפני השופט, את התמונה …

קרא עוד

נהיגה ללא רישיון / בזמן פסילה

נהיגה ללא רישיון תקף או נהיגה בפסילה הפכה לעבירה נפוצה בעיקר אחרי שהרשויות החלו למנוע חידוש רישיון נהיגה למי שלא פרע חובותיו.  

קרא עוד

פסילה מנהלית

מצב שבו נלקח רישיון נהיגה של אדם עוד בטרם נקבע כי ביצע עבירה. פסילה מנהלית מוגדרת בסעיף 47 לפקודת התעבורה- "פסילה בידי קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, אשר היה לו יסוד סביר להניח כי יוגש כתב אישום על בסיס עבירות כמפורט בסעיף ובתוספת הרביעית"  

קרא עוד

חקירה באזהרה

כאשר אדם נחקר במשטרה בחשד לביצוע עבירה פלילית כלשהי, צריך החוקר להבהיר לו על מה הוא נחקר, ליידע אותו על זכויותיו ולהסביר לו מה האפשרויות העומדות בפניו, בין היתר זכויותיו- זכות השתיקה, הזכות להיוועץ בעו"ד וכדומה.

קרא עוד

ההליך הפלילי

עיקר הדיון הפלילי בבית המשפט נפתח עם הגשת כתב אישום. כאשר מוגש כתב האישום על הנאשם לענות לו. השלב הזה נקרא הקראה. נאשם הכופר באישומים נגדו, זאת אומרת טוען כי לא עשה את האמור בכתב האישום, ממשיך מכאן אל שלב הראיות או ההוכחות במשפט. זהו השלב בו על המאשימה, מדינת …

קרא עוד

נהיגה בשכרות

אביתר גולני, מפתחות וכוס אלכהל, רכוש

נהיגה בשיכרות הינה מהעברות הנאכפות ביותר במדינה, אם זה בשל הסיכון הנובע מהעבירה ואם זה בשל קלות האכיפה. ע"פ עורך דין אביתר גולני, העונש הצפוי למי שנתפס נוהג בשכרות עפ"י החוק הוא עונש מינימאלי של 24 חודשי פסילה בפועל (שנתיים), חצי שנת מאסר על תנאי, שלילה על תנאי וקנס, גובה …

קרא עוד